Round 1 Bradford – Results

hopeYorkshire Points Round 1, Bradford Sunday 1 Sep 2013
Venue: Home Farm, Tong Village, Bradford, BD4 0RR, Event organiser: Mr James Dyson, 01422 251340 jadyson@me.com

Report: By Clare Crabtree (Clare’s images from the event: Under-12 | Vets & Women | Senior & Junior)

Former British under-23 mountain bike and Cyclo-Cross champion David Fletcher cruised to victory in the first round of the 2013-14 Yorkshire Points Cyclo-Cross series hosted by the 3RT club in Tong near Bradford. Crossing the line two minutes ahead of Orange Monkey team mate Billy Harding, Fletcher was in a class of his own over a tough course that offered little respite as it took riders over heavily grassed fields, up dusty farm roads and through a tight and technical wooded section.

Earlier in the day, Alfie Moses opened proceedings with a confident win in the Youth race, finishing over a minute clear of Jo Peatfield. Lucy Horrocks was the first female rider home in 12th place. In the non series under-12 races there were wins for Toby Kershaw and Holly Deavin (Under-10), Imogen Peatfield and Milo Hull (Under-8) and Louis Cook and Amber Hull (Under-12).

tong-big-2

The day wrapped up with a quality Senior and Junior race in which the pace was electric from the very first lap with five riders, led by Dave Fletcher, Ian Taylor and Billy Harding, getting away and opening up a 17 second lead. Fletcher didn’t let up the furious pace and soon was in the lead on his own – he kept increasing the gap with each lap that passed and by the end of the race he had lapped everyone up to eighth.

Ian Taylor (Jedi Cycle Sport) had already ridden in and won the veteran’s race but was showing little sign of fatigue. He managed to keep Fletcher in sight for much of the race but eventually tired and fell away to fight for second place with Harding. Their battle came down to the wire, with the final run down to the finish over two dismount boards settling it as Taylor decided to dismount to negotiate them whilst Harding stayed on his bike. This allowed the local man, Harding, to get the advantage over the veteran.

In the Veterans’ race, Taylor won with apparent ease. After a strong summer season which saw him win the local evening ‘Cross series, not to mention success on the national MTB circuit, Taylor had too much speed for his rivals.

From the start, Taylor and team mate Noel Clough got away, opening up a 20 second lead in the process. But halfway through the race, Clough’s chain came off and this somewhat derailed his challenge as he faded to sixth. Chris Young (Pedalsport Cycling Club) worked his way through to take second and in third it was Andrew Peace (Jedi Cycle Sport). Mark Horrocks was the first Vet 50 finisher, whilst Marie Jackson was the first female competitor home.

Results: Download spreadsheets with full detail including lap times: 

Senior & Juniors | Veteran & Women | Youths

Results Overview

Senior & Junior

1 David Fletcher Orange Monkey Pro Team sen 13 laps in 00:59:37.55
2 Billy Harding sen 13 laps in 01:01:43.50
3 Ian Taylor Jedi Cycle Sport sen 13 laps in 01:01:43.65
4 Nicholas Barnes Zepnat RT U23 13 laps in 01:02:59.50
5 Peter Drogar sen 13 laps in 01:03:44.05
6 Dylan Kerfoot-Robson Marsh Track RT Jun 13 laps in 01:04:54.40
7 Robert Watson Paul Milnes Bradford Olympic U23 12 laps in 00:59:53.55
8 Tom Hooper sen 12 laps in 01:00:06.50
9 Scot Easter FELT sen 12 laps in 01:00:54.15
10 Ben Cooper Batley Cycling Club sen 12 laps in 01:01:13.20
11 Jiri Klekner Wheelspin cycles sen 12 laps in 01:02:05.90
12 Kyle Burleigh Fussa Racing sen 12 laps in 01:02:12.00
13 Ben Pygott Paul Milnes Bradford Olympic U23 12 laps in 01:02:18.40
14 Andrew Johnson Yorkshire Velo sen 12 laps in 01:02:48.30
15 James Thompson Langsett Cycles RT sen 12 laps in 01:03:04.40
16 Ady Rudd Dirt Wheels Cycles sen 12 laps in 01:03:24.85
17 Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club sen 12 laps in 01:04:00.30
18 David Morris Harrogate Nova CC sen 12 laps in 01:04:24.90
19 Oliver Pattern Cycle Sport Pendle Jun 12 laps in 01:04:41.45
20 Mark Richmond Ilkley Cycling Club sen 12 laps in 01:05:26.10
21 Ashton Payne Hope Factory Racing sen 12 laps in 01:05:32.50
22 Dave Beachill StockbridgeCC sen 11 laps in 00:59:47.30
23 David Peacock Dirt Wheels Cycles Jun 11 laps in 00:59:50.40
24 Tom Seaman Nutcracker Racing Jun 11 laps in 01:00:03.35
25 Jonny Hobson Hope Factory Racing sen 11 laps in 01:00:09.85
26 Duncan Warner Airedale Olympic CC sen 11 laps in 01:00:50.80
27 Juanjose Rodrigues Richardson sen 11 laps in 01:00:57.25
28 Thomas Atkinson Dennis Distribution sen 11 laps in 01:00:58.75
29 Rob Senior Harrogate Nova CC sen 11 laps in 01:01:54.85
30 Nigel Smith sen 11 laps in 01:02:10.40
31 Tristan Mayor Jun 11 laps in 01:02:44.65
32 Conor McKee sen 11 laps in 01:02:53.20
33 Ben Staley Wheel Guru sen 11 laps in 01:03:47.35
34 Nick Armistead Dirt Wheels Cycles sen 11 laps in 01:03:53.60
35 Tim Small Aire Valley Cycles Jun 11 laps in 01:05:56.35
36 Paul Milson Calder Clarion sen 10 laps in 01:00:17.70
37 Phil Ingham Pedalsport Cycling Club V 10 laps in 01:00:31.65
38 Scott Ward sen 10 laps in 01:00:38.30
39 Daniel Gilpin Wakefield Jun 10 laps in 01:00:46.05
40 James Hendry Dirt Wheels Cycles Jun 10 laps in 01:00:51.85
41 Brandon Stock Clifton CC Jun 10 laps in 01:01:12.85
42 Richard Ballantine Craven Energy sen 10 laps in 01:01:19.50
43 Andrew Wood Bronte Wheelers V 10 laps in 01:02:27.45
44 Robert Harvey sen 10 laps in 01:02:44.90
45 John Wood sen 10 laps in 01:04:05.10
46 Jamie Morgan Pedalsport Cycling Club Jun 10 laps in 01:05:02.35
47 Adam Cooper Here Come The Belgians sen 10 laps in 01:05:10.30
48 Richard Smith sen 10 laps in 01:05:32.20
49 Adam McLean sen 9 laps in 00:59:59.60
50 Connor Palliser East Bradford CC Jun 9 laps in 01:00:06.45
51 Tim Lupton sen 9 laps in 01:00:08.15
52 David Varley sen 9 laps in 01:00:31.65
53 Daniel Frost sen 9 laps in 01:06:13.75
54 Richard Bassett Jun 8 laps in 01:01:08.25
Simon Maudsley Dirt Wheels Cycles sen DNF
James Dalton Pedalsport Cycling Club sen DNF

Veteran & Women

1 Ian Taylor Jedi Cycle Sport V40 10 laps in 48:09
2 Chris Young Pedalsport Cycling Club V40 10 laps in 49:29
3 Andrew Peace Jedi Cycle Sport V40 10 laps in 50:04
4 Chris Taylor Pedalsport Cycling Club V40 10 laps in 50:34
5 Mike Young Pedalsport Cycling Club V40 10 laps in 50:39
6 Noel Clough Jedi Cycle Sport V40 10 laps in 50:43
7 Matt Denby Team Jewson/Thule/Kinesis V40 10 laps in 51:12
8 Richard Binks Clay Cross Road Team V40 10 laps in 51:24
9 Stefan Macina JD Cycles V40 10 laps in 51:30
10 Brian Stanley Ace Racing Team V40 10 laps in 52:20
11 Robin Bradbury Aire Valley Racing Team V40 10 laps in 53:10
12 Philip Hinchcliffe Bradford RCC V40 10 laps in 53:18
13 Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club V40 10 laps in 53:21
14 Andrew Windrum York Cycleworks V40 10 laps in 53:35
15 Stephen Bottomley Crosstrax V45 10 laps in 53:43
16 Jonathan Watson Charge Bikes V40 10 laps in 53:59
17 Colin Moses Wharfdale Harriers V40 9 laps in 48:35
18 Mark Horrocks Team Hope Factory Racing V50 9 laps in 48:41
19 Richard Allen Here Come The Belgians V40 9 laps in 48:54
20 Richard Dobson Team Cystic Fibrosis V40 9 laps in 48:57
21 Jerrod Hartley Horwich CC V40 9 laps in 49:05
22 John Wright Wakefield CC V40 9 laps in 49:12
23 Dermot McKee V40 9 laps in 49:13
24 Mark Jacobi Peak Road Club V40 9 laps in 49:16
25 Paul Lehan Harrogate Nova CC V40 9 laps in 49:16
26 Dean Smith Frodsham Wheelers V40 9 laps in 49:23
27 Wayne Nicholson York Cycleworks V50 9 laps in 49:51
28 Marcus Spencer Batley CC V40 9 laps in 49:51
29 Nick Elder Dirtwheels Cycles V40 9 laps in 49:53
30 Rob Powell RCC V40 9 laps in 50:07
31 Kevin Holmes V50 9 laps in 50:22
32 Andrew Harwood High Peaks RT V40 9 laps in 50:29
33 Tim Beachill Huddersfield RC V50 9 laps in 50:45
34 Paul Nutton V40 9 laps in 50:59
35 Simon Pateman Saddleworth Clarion V40 9 laps in 51:03
36 Nick Dorsey Hargreaves Cycles V40 9 laps in 51:06
37 Justin Morgan Pedalsport Cycling Club V50 9 laps in 51:07
38 Graham Piccavey Huddersfield Star Wheelers V40 9 laps in 51:17
39 David Thorpe Manchester BMX V40 9 laps in 51:20
40 Andy Moss Adept RT V50 9 laps in 51:28
41 David Kinloch Ilkley Cycling Club V40 9 laps in 51:36
42 Simon Pickard Jedi Cycle Sport V40 9 laps in 51:45
43 Mike Burdon Ilkley Cycling Club V40 9 laps in 51:53
44 Edward Sarmiento cxmagazine.com V40 9 laps in 52:09
45 Charles Warren V50 9 laps in 52:26
46 Peter Dukes Huddersfield Star Wheelers V40 9 laps in 52:27
47 Richard Ballantine Craven Energy V40 9 laps in 52:27
48 Brian Perks Pedalsport Cycling Club V60 9 laps in 52:40
49 Chris Brewster Here Come The Belgians V40 9 laps in 52:45
50 Andrew Tones V40 9 laps in 53:20
51 Owen Henriksen Norton Wheelers V50 9 laps in 53:20
52 Richard Cutsforth VC Beverley V40 9 laps in 53:38
53 Philip Wood V40 9 laps in 54:05
54 Kevin Hickie Bronte Wheelers V40 9 laps in 54:11
55 Ben Appleby Arrow Cycles V40 9 laps in 54:12
56 Nick Mason Harrogate Nova CC V50 9 laps in 54:24
57 Giles Bailey Huddersfield Star Wheelers V45 9 laps in 54:26
58 David Green Bronte Wheelers V40 9 laps in 54:30
59 Andrew Moxon Otley CC V50 9 laps in 54:33
60 Sean Rudge V40 9 laps in 54:47
61 Marie Jackson Paul Milnes CyclesBradford Olympic RC WV 8 laps in 47:59
62 Nick Waggett Here Come The Belgians V40 8 laps in 48:14
63 Richard Pennock Harrogate Nova CC V40 8 laps in 48:17
64 Andy Cook Holme Valley Wheelers V40 8 laps in 48:22
65 Timothy Evans Harrogate Nova CC V50 8 laps in 48:32
66 Hannah Saville Norton Wheelers WJ 8 laps in 48:45
67 Stuart Minnikin V40 8 laps in 49:09
68 Tim Jackson Bolsover V45 8 laps in 49:25
69 Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers V40 8 laps in 49:38
70 Steve Sears Sowerby Bros V40 8 laps in 49:50
71 Carl Ibbotson Huddersfield Star Wheelers V40 8 laps in 50:33
72 Steven McCall Huddersfield Star Wheelers V40 8 laps in 50:55
73 Jon Robinson V40 8 laps in 51:25
74 Peter Middlemiss Otley CC V40 8 laps in 51:34
75 Rob Longdon North Cheshire Clarion V40 8 laps in 51:41
76 Neil McLaughlin Harrogate Nova CC V40 8 laps in 51:49
77 Dave Topping Pendle Forest CC V40 8 laps in 51:53
78 Peter Bradford Paul Milnes CyclesBradford Olympic RC V40 8 laps in 52:05
79 Paul Crothers V40 8 laps in 52:41
80 Sarah Kennedy Squadra Donne W 8 laps in 52:52
81 Jonathan Breen Ilkley Cycling Club V40 8 laps in 52:54
82 Juliet Horrocks Team Hope Factory Racing WV 8 laps in 52:56
83 Sam Galloway V40 8 laps in 53:00
84 Dave Clark Paul Milnes CyclesBradford Olympic RC V40 8 laps in 53:04
85 Chipps Chippendale Veloclub Moulin V40 8 laps in 53:15
86 Beate Kubitz Clover Club WV 8 laps in 53:29
87 Mark Warriner Pedalsport Cycling Club V40 8 laps in 53:33
88 Adrian Spaight V50 8 laps in 54:04
89 Adrian Lord Condor RC (Calderdale) V40 8 laps in 54:31
90 Andy Fraser York Cycleworks V50 8 laps in 55:07
91 Howard Nicholson V60 8 laps in 55:08
92 Martyn Bradford V40 8 laps in 55:08
93 Neil Pilling Wakefield Tri Club V40 8 laps in 55:10
94 Richard Fisk V45 8 laps in 55:23
95 Peter Dixon V40 7 laps in 48:24
96 Madeleine Rolinson Lord Tod Harriers WJ 7 laps in 48:25
97 John Dowell Heanor Clarion CC V70 7 laps in 48:52
98 David Young York Cycleworks V50 7 laps in 49:05
99 Ruby Pilling Wakefield Tri Club WJ 7 laps in 49:10
100 Emma Peasland Stilettos on wheels W 7 laps in 49:26
101 Steve Webster Bronte Wheelers V50 7 laps in 49:55
102 Graham Ellis Huddersfield RC V40 7 laps in 49:56
103 Andrew Akers Huddersfield Star Wheelers V50 7 laps in 50:18
104 Nicola Hartle Dirtwheels Cycles WV 7 laps in 50:21
105 Steve Cavell Condor RC V50 7 laps in 50:31
106 Libby Greatorex Wakefield CC W 7 laps in 51:11
107 David Hoare Tong Farm V50 7 laps in 51:50
108 Richard Edwards Huddersfield Star Wheelers V40 7 laps in 51:54
109 Malcolm Smith Huddersfield Star Wheelers V50 7 laps in 51:55
110 Paul Greatorex Wakefield CC V50 7 laps in 53:37
111 Laura Jolly Here Come The Belgians W 7 laps in 53:37
112 Nerys Rolinson Tod Harriers WV 7 laps in 53:40
113 Christopher Beetham West Yorkshire Police CC V50 6 laps in 49:20
114 John Hardiman V40 6 laps in 50:16
115 Helen Wilkinson WV 6 laps in 52:55
Alan Parsons Kiveton Park CC V50 DNF
Pete Wilkin Fiesten Tempo V50 DNF

Youth

1 Alfie Moses Paul Milnes 5 laps in 28:34.4
2 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels 5 laps in 29:52.7
3 Adam Hartley Velocity WD-40 5 laps in 31:09.8
4 Ben Turner Dinnington RC 5 laps in 31:13.1
5 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle 5 laps in 31:36.8
6 Bailey Payne Cycle Sport Pendle 5 laps in 31:42.3
7 Jenson Young Pedalsport 5 laps in 31:49.4
8 Sol Robson MTRT 5 laps in 32:45.6
9 Ben Dransfield Wakefield JTC 5 laps in 32:50.1
10 Matt Taylor Pedalsport 5 laps in 33:14.5
11 Jordan Reed Wakefield JTC 5 laps in 33:25.6
12 Lucy Horrocks Hope Factory Racing 5 laps in 33:31.5
13 Liam Gilpin Wakefield JTC 5 laps in 33:53.5
14 Louis Hartley Eastlands Velo 5 laps in 34:33.7
15 Mason Mirzaali Bronte Wheelers 5 laps in 34:58.7
16 Joe Williams How 5 laps in 35:26.2
17 Ben Dowson Hetton Hawks 5 laps in 37:14.3
18 George Fox East Bradford CC 4 laps in 28:48.5
19 Luke Benn KCA Paul Milmes 4 laps in 29:10.6
20 Jack Summer Wakefield JTC 4 laps in 29:36.4
21 Eddie Townend Unnatached 4 laps in 30:02.1
22 Lewis Gardiner Huddersfield Wheelers 4 laps in 30:08.0
23 Isaac Peatfield Bolton hot Wheels 4 laps in 30:22.5
24 Ryan Middlemiss JD Cycles 4 laps in 31:26.3
25 A Bordsley LBT 4 laps in 31:38.7
26 Louis Mason Harrogate Nova 4 laps in 31:53.4
27 Arran Brayshaw East Bradford CC 4 laps in 31:57.5
28 Gus Gardner 4 laps in 32:01.1
29 Isaac Watson Hambleton RC 4 laps in 34:52.9
30 Tom Longden North Cheshire Clarion 4 laps in 35:38.8
31 Ryan Cross 4 laps in 36:23.2
32 William Hoare 4 laps in 36:23.3
33 Lucy Whearty Pedalsport 3 laps in 28:35.8
34 Aaron Ward East Bradford CC 3 laps in 30:04.8
35 James Ince KCA 3 laps in 30:34.7
36 Paul Asquith East Bradford CC 3 laps in 31:43.6
37 Amy Hinchlifte Wakefield JTC 3 laps in 33:39.8
38 Tom Townend DNF

Under-10

1 Toby Kershaw Pedalsport
2 Martin Smithe Huddersfield Star Wheelers
3 Luca Longo Huddersfield Star Wheelers
4 Oliver Akers Huddersfield Star Wheelers
5 Sammy Mius York Cycle Works
6 Oliver Windrum York Cycle Works
7 Holly Deavin Pedalsport
8 Matt Warriner Pedalsport
9 Anna Kippen Leeds Mercury
10 Astrid Hiley Pedalsport
11 Sally Asquith East Bradford CC
12 Daniel Bentley East Bradford CC
13 Amos Dukes Huddersfield Star Wheelers

Under-8

1 Imogen Peatfield Bolton Hotwheels
2 Milo Hull
3 Ephraim Ashworth Cyclesport Pendle
4 Dan Deavin Pedalsport
5 Kate Shaw Huddersfield Star Wheelers
6 Harry fox East Bradford CC
7 Freya Ward
8 Megan Wilkinson
9 James Homa Clifton CC
10 Ben Warriner Pedalsport
11 Ben O’Halloran Dirtwheels
12 Jack Edwards Huddersfield Star Wheelers
13 Amelia Walton Pedalsport
14 Ewen Wilkinson
15 Hannah Shaw Huddersfield Star Wheelers
16 Olivia Fox East Bradford CC
17 Jamie Milsom Calder Clarion
18 William Varley
19 Laura Asquith East Bradford CC
20 Samuel cooper Huddersfield Star Wheelers
21 Jacob Mcquillan Dirtwheels
22 Ava Ashworth Cyclesport Pendle

Under-12

1 Louis Cook Holme Valley Wheelers
2 Benjamin Peatfield BHW
3 Marcus Hiley Pedalsport
4 Evan Ward NYP-TRI
5 Nathan Page East Bradford CC
6 Morgan Mirzaali Bronte Wheelers
7 Joe Sarmiento Harrogate Nova
8 Luke Middlemiss JD Cycles
9 Matthew Homa Clifton CC
10 Joe Thorpe Manchester BMX
11 Adam Bailey Huddersfield Star Wheelers
12 Jamie Asquith East Bradford CC
13 Amber Hull
14 Shannon Hawthorne
15 Norris Bronte Wheelers
16 Kayleigh Wells Yorkshire Velo
17 Olivia Ingham Pedalsport
18 Chloe Hinchliffe Wakefield Tri
19 Toby Seaman
20 Rory Simkins
21 Ella Hampson Huddersfield Star Wheelers
22 Elicia Borddey
23 Lily Young Bronte Wheelers
24 Laura Ibbotson Huddersfield Star Wheelers

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Our Sponsors
National Championships
The National Cyclo-Cross Championships come to Peel Park in Bradford 7-8 January 2017. We've launched a new website to help riders, spectators and sponsors alike including the all-important link to online entry. And following Shrewsbury's#dirtyweekend inspiration last January, we'll be using the helpful and informative hashtag #yorkshirelegover to help promote our event. The website is at http://www.cxchamps.co.uk
%d bloggers like this: